Prawo jazdy kat C – czyli jak zacząć pracę w ciężkim transporcie drogowym

0
81
Zastanawiasz się nad rozpoczęciem pracy w ciężkim transporcie drogowym? Przed Tobą sporo formalności, które musisz załatwić zanim wsiądziesz do ciężarówki jako kierowca zawodowy. W dużym skrócie czeka Cię między innymi szereg badań lekarskich, co najmniej dwukrotna wizyta w wydziale komunikacji, szkolenia zawodowe, egzaminy państwowe i oczywiście – kurs kat C. Zacznijmy więc od początku!

Kategoria C – do czego uprawnia?

Do czego uprawnia kategoria C? W powszechnej opinii przyjęło się twierdzić, że prawo jazdy C pozwala prowadzić samochody ciężarowe. Ok, to prawda, ale czym jest pojazd ciężarowy? Samochód ciężarowy do którego potrzebne są uprawnienia kat. C to taki, którego dopuszczalna masa całkowita przekracza 3,5 tony dmc. Tutaj na chwilę warto się zatrzymać, ponieważ w internecie krąży wiele mitów na ten temat. Także uwaga! Ta masa ma wynikać z dowodu rejestracyjnego pojazdu, czyli pojazd musi być zarejestrowany powyżej 3,5 tony. Jeżeli w dowodzie jest mniej niż 3,5 lub 3,5 a w trakcie kontroli okaże się, że pojazd jest cięższy to prawo jazdy kat. C nas nie ratuje, dalej popełniamy wykroczenie. To bardzo powszechny mit stworzony przez kierowców nie znających przepisów, którym wydaje się, że można jeździć przeładowanymi „busami” o ile ma się kat. C prawa jazdy. Oczywiście tak nie jest.

Przejdźmy dalej. Powszechnie uważa się, że kat. C wykorzystuje się głównie do pracy tzn. jest to kategoria, która ma uprawnić kierowcę do podjęcia pracy w zawodzie. Ok, częściowo to prawda. Faktycznie ciężko o pracę w transporcie bez prawa jazdy min. kategorii C. Jednak samo prawo jazdy nie daje możliwości podjęcia pracy. Do tego należy ukończyć specjalistyczne szkolenie zawodowe tzw. kwalifikację wstępną lub kwalifikację wstępną przyspieszoną. Dopiero po ukończeniu tego kursu i zdaniu egzaminu państwowego możemy myśleć o szukaniu pracy.

Kategoria C uprawnia również na dołączenie do ciężarówki tzw. przyczepy LEKKIEJ, czyli takiej, której waga nie przekracza 750 kg. Jednak w 99% transportów zarobkowych do ciężarówki dołączone będą przyczepy ciężkie lub naczepy, których DMC znacznie przewyższa 750kg i wtedy potrzebne jest prawo jazdy c+e.

Podsumowując. Do czego uprawnia kat. C:

 • Prowadzenia pojazdów powyżej 3,5 tony
 • Dołączenia do ciężarówki przyczepy lekkiej do 750 kg
 • Prawo jazdy C z ukończonym szkoleniem zawodowym uprawnia do podjęcia pracy

Teraz pojawia się pytania od czego zacząć i ile to będzie kosztować? Także po kolei.

Prawo jazdy kat C do pracy – krok po kroku

 1. Należy zacząć od wykonania odpowiednich badań lekarskich i psychotechnicznych – będą potrzebne do wydania Profilu Kandydata na Kierowcę oraz Profilu Kierowcy Zawodowego.
 2. Złóż  w urzędzie wniosek o wydanie PKK i PKZ a otrzymany profil prześlij do ośrodka szkolenia kierowców zawodowych – można to zrobić przez internet.
 3. Zapisz się na kurs kwalifikacyjny
 4. Zapisz się na kursy prawa jazdy
 5. Po kursie kwalifikacyjnym zapisz się na egzamin w WORD, po jego zaliczeniu uzyskasz Świadectwo Kwalifikacji Zawodowej.
 6. Po kursie prawa jazdy zapisz się na egzamin teoretyczny w WORD dla kat. C
 7. Po egzaminie teoretycznym (zdanym) zapisz się na egzamin praktyczny dla kat. C
 8. Po zdanym praktycznym na C zapisz się na egzamin praktyczny na C+E.
 9. Zbierz wszystkie otrzymane dokumenty, świadectwa i orzeczenia lekarskie i złóż wniosek o wymianę prawa jazdy.

Ile kosztuje prawo jazdy C dla kierowcy zawodowego?

Na finalny koszt prawa jazdy kat. C wraz z kursami zawodowymi i opłatami składają się:

 • Badanie lekarskie – 200 zł
 • Badanie psychotechniczne – 150 zł
 • Kurs kwalifikacyjny ~3000-4000 zł
 • Kurs na kat. C ~3500-4000 zł
 • Egzamin teoretyczny kat. C – 30 zł
 • Egzamin praktyczny kat. C – 200 zł
 • Wymiana dokumentów -100,5 zł