Przewodnik zakupu używanych ciężarówek

0
384

Oto niektóre z najważniejszych pytań, które moim zdaniem potencjalny kupujący powinien zapytać sprzedawcę przed zakupem ciężarówki. Zadając mi te pytania, lub komuś innemu, zaoszczędzisz sobie czas i być może dużo pieniędzy. Z zadowoleniem przyjąłbym te pytania i odpowiem na nie dokładnie i szczerze.

1. Czy wózek ma jakąkolwiek gwarancję?

2. Jakiego rodzaju proces kontroli przeprowadzasz na ciężarówkach wchodzących do magazynu?
Uwagi: Firma zwykle będzie miała procedurę inspekcji, którą wykonają przy pierwszym przyjeździe ciężarówki. Zapytaj o to.

3. Kto był właścicielem ciężarówki przed jej nabyciem?

4. Czy mogę wziąć ciężarówkę i poddać ją kontroli przed zakupem?
Komentarze: Zawsze dobrze jest spojrzeć na ciężarówki przed kolejną parą oczu.

5. Jakie są dokładne dane techniczne pojazdu? Komentarze: Wszyscy jesteśmy ludźmi i wszyscy popełniamy błędy. Sprzedawca powinien dokładnie sprawdzić ciężarówki i upewnić się, że specyfikacje są zgodne z Twoimi potrzebami. Dokładnie sprawdź moc znamionową konia, przełożenie tylne i modele przekładni. Będą miały duży wpływ na osiągi ciężarówki i zużycie paliwa.

6. Czy ciężarówka ma jakieś uszkodzenie wraku? Komentarze: Poproś sprzedawcę, aby szukał takich elementów, jak nity niefabryczne, prostoliniowość ramy i inne naprawy w warsztacie. Sprzedawca z dużym doświadczeniem będzie miał dobre oko na tego typu problemy.

7. Ile mil jest na ciężarówce? Komentarze: Liczniki przebicia niestety psują się, ale fajną rzeczą w nowszych silnikach elektronicznych jest to, że możemy czytać komputery wewnętrzne, jeśli jest to silnik Detroit lub silnik Cummins. Poproś sprzedawcę, aby sprawdził to dla ciebie, jeśli to możliwe.

8. Na co powinienem zwrócić uwagę przed jazdą próbną ciężarówką? Komentarze: Przejdź się wokół ciężarówki, patrząc na hamulce, opony, uszkodzenia wraku, wycieki silnika, sprawdź, czy rozstaw osi jest prawidłowy, sprawdź zużycie zawieszenia i ogólny wygląd, spójrz na olej i wodę pod kątem zanieczyszczeń.

9 Czego powinienem szukać podczas jazdy testowej? Komentarze: Wykorzystaj wszystkie zmysły najlepiej, jak potrafisz. Czy są jakieś wibracje? Czy silnik brzmi dobrze? Jak wygląda dym wydechowy i czy ma prawidłowy kolor po rozgrzaniu silnika.? Jak się czuje skrzynia biegów i sprzęgło?

10. Czego szukam po jazdy testowej? Komentarze: Sprawdź, czy nie ma wycieków z pojazdu, sprawdź, czy silnik nie ma zbyt dużej kompresji, idź dookoła, aby zobaczyć, czy zauważysz jakiekolwiek inne problemy, które przegapiłeś za pierwszym razem. Komentarze: Zawsze dobrze jest wiedzieć, czy ciężarówka należała do firmy, która się nią dobrze zaopiekowała.